Lekcja opracowana dla klasy trzeciej o profilu podstawowym
Wymienione poniżej cele lekcji przybliżą Ci treści i umiejętności, które zdobędziesz jeszcze przed terminem lekcji. Lekcja będzie okazją do ich udoskonalenia i wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, które się pojawią.
Cele lekcji:
- wskazywanie kodu genetycznego jako sposobu zapisu informacji genetycznej
- omawianie cech kodu genetycznego
- określanie sekwencji aminokwasów w białku
- odtwarzanie informacji genetycznej na podstawie łańcucha polipeptydowego

Przed przystąpieniem do poznawania nowych zagadnień dotyczących kodu genetycznego sprawdź swoją wiedzę, którą zdobyłaś/eś na poprzedniej lekcji, rozwiązując zadania dotyczące ekspresji genów dostępne pod linkami:
Jeśli miałaś/miałeś problem z tym materiałem, to możesz przystąpić do powtórki korzystając z dostępnych na stronie Khan Academy artykułów pod linkami:
Teraz pora na filmik i artykuł, które wprowadzą Cię w nowe dla Ciebie zagadnienia związane z tematyką kodu genetycznego:
Pamiętaj, że materiały możesz przeczytać/przesłuchać tyle razy ile potrzebujesz. Ponadto, możesz do nich wrócić podczas lekcji.
Jeśli uważasz, że wystarczająco przyswoiłaś/łeś sobie treść artykułu i opanowałaś/łeś wiedzę pokazaną na filmie to pora na zadania sprawdzające. Teraz dowiesz się, jak skuteczne były Twoje starania i jakie są efekty Twojej pracy.
Uwaga! Jeśli okaże się, że masz problem z jakimiś zadaniami, to spokojnie możesz je pominąć. Wrócimy do tego na lekcji 😊
Pamiętaj, że do rozwiązania niektórych zadań powinnaś/powinieneś mieć stale pod ręką tabelę kodu genetycznego. Nie musisz uczyć się tego na pamięć. Tabela jest w podręczniku na stronie 15, a także w artykule, którego treść pilnie śledziłaś/łeś.
Powodzenia!
Zadanie 1
Określ sekwencję aminokwasów w białku, które jest produktem genu o podanej sekwencji nukleotydowej:
AAC GAA GTT TAC AAA TTG TTC TGC TAC TAA ACT
Aby poprawnie rozwiązać to zadanie kieruj się wskazówkami:
Krok 1: Podaj komplementarną do genu sekwencję mRNA
Krok 2: Znajdź kodon START , a następnie od tego momentu, wykorzystując tabelę kodu, dokonuj odczytu sekwencji aminokwasowej zakodowanej we fragmencie mRNA, który udało Ci się ustalić.
Zadanie 2
Podaj możliwą sekwencję nukleotydów mRNA kodującą fragment białka o podanej sekwencji aminokwasowej. Wykorzystaj tabelę kodu genetycznego:
Met – Tyr – Leu – Thr – Cys – Gly
Wskazówka Rozwiązując to zadanie, pamiętaj o tym, że kod genetyczny jest zdegenerowany. Dlatego niektóre aminokwasy będą wyznaczane przez więcej niż jeden kodon. Postaraj się wykonać to zadanie jak najdokładniej i odnaleźć wszystkie pasujące do danych aminokwasów trójki nukleotydów. Pamiętaj też, aby na końcu sekwencji mRNA umieścić jeden z trzech kodonów STOP.
Zadanie 3
Alanina to jeden z 20 aminokwasów wchodzących w skład białek. Jest ona kodowana przez jeden z czterech kodonów w łańcuchu mRNA – GCU, GCC, GCA lub GCG.
Uzasadnij, na podstawie powyższej informacji, że kod genetyczny jest:
trójkowy , zdegenerowany, jednoznaczny.
Wskazówka To zadanie dotyczące cech kodu genetycznego, wydaje się być bardzo proste, pamiętaj jednak, aby uzasadniając każdą z tych cech kodu genetycznego odnieść się do alaniny (posłuż się w uzasadnieniu tabelą kodu genetycznego!)
Zadanie 4
Oceń prawdziwość zdań dotyczących kodu genetycznego:
- Tryptofan jest jednym z trzech kodonów STOP.
- Kodon budują trzy nukleotydy.
- Kodony CAU i CAC zawierają informację o histydynie.
- Niektóre kodony mogą wyznaczać więcej niż jeden aminokwas.
- Kodon oznaczający metioninę wyznacza początek odczytywania informacji o sekwencji aminokwasów w białku.
Wskazówka To chyba najłatwiejsze i najmniej czasochłonne zadanie😊 Ułatwieniem będzie oczywiście tabela kodu.
Zadanie 5
Fragment cząsteczki białka jest zbudowany z 36 aminokwasów.
a.) Podaj ile kodonów koduje informację dotyczącą tego fragmentu białka
b.) Oblicz z ilu nukleotydów składa się fragment nici DNA kodującej ten fragment białka.
Wskazówka dotycząca punktu a Pamiętaj, o uwzględnieniu kodonu STOP, który nie wyznacza żadnego aminokwasu 😊 Nieco podchwytliwe, ale głowa do góry, na pewno dasz sobie radę.
Wskazówka dotycząca punktu b Pamiętaj o tym, że każdy kodon to trójka nukleotydów i obowiązkowo dolicz trzy nukleotydy tworzące kodon STOP.
Gotowe!
Wynotuj wszystkie wątpliwości. Postaramy się rozwiać wszystkie podczas lekcji.
Do zobaczenia!