Układ nerwowy u zwierząt

  1. Na przykładzie dwóch postaci parzydełkowców: polipa i meduzy wykaż związek pomiędzy trybem życia zwierzęcia, a stopniem komplikacji jego. układu nerwowego

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

2. Zaznacz punkty, w których wymieniono czynniki związane z coraz większą specjalizacją układu nerwowego zwierząt w procesie ewolucyjnym:

A. Promienista symetria ciała

B. Aktywne poszukiwanie pokarmu

C. Osiadły tryb życia

D. Grupowanie neuronów w różnych częściach ciała zwierząt

E. Dwuboczna symetria ciała

F. Skupiska neuronów (zwoje) w przedniej części ciała zwierzęcia tzw. cefalizacja

3. Wyjaśnij zależność pomiędzy trybem życia zwierzęcia, symetrią jego ciała, a stopniem specjalizacji jego układu nerwowego.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

4. Do wymienionych grup zwierząt bezkręgowych, dopasuj odpowiedni rodzaj układu nerwowego. Do danego opisu może pasować więcej niż jedna grupa zwierząt.

5. Na przykładzie płazińców, nicieni, pierścienic i stawonogów wyjaśnij na czym polega proces centralizacji układu nerwowego.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

6. Najbardziej zaawansowaną ewolucyjnie grupą mięczaków są głowonogi. Wyróżnia je zdolność uczenia się, zapamiętywania i wykazywania wielu złożonych form zachowania, jak np. budowanie schronienia z kamieni czy wydostawanie pożywienia z zamkniętego słoika.

Określ, jaka cecha budowy układu nerwowego głowonogów umożliwia im wykonywanie opisanych czynności.

………………………………………………………………………………………….

7. Uzupełnij poniższe zdania tak, aby zawierały prawdziwe informacje dotyczące układu nerwowego strunowców. Podkreśl właściwe określenie napisane kursywą.

Układ nerwowy strunowców w okresie zarodkowym lub przez całe życie ma postać struny grzbietowej/cewki nerwowej. Jest położony po grzbietowej/brzusznej stronie ciała, w przeciwieństwie do bezkręgowców, u których znajduje się on po grzbietowej/brzusznej stronie. U bezczaszkowców, których przedstawicielem jest lancetnik, przednia część cewki nerwowej tworzy mózg/pęcherzyk mózgowy. U kręgowców cewka nerwowa występuje przez całe życie/w okresie zarodkowym. Przednia część cewki przekształca się w śródmózgowie /mózgowie a tylna w rdzeń kręgowy/ rdzeń przedłużony. Ośrodkowy/obwodowy układ nerwowy tworzą mózgowie i rdzeń kręgowy. Ich funkcja jest analiza informacji dostarczanych przez zwoje / nerwy mózgowe oraz rdzeniowe.

8. Mózgowie składa się z pięciu części: kresomózgowia, międzymózgowia, śródmózgowia, móżdżku i rdzenia przedłużonego.

8.1. Który z przedstawionych schematów (A-D) przedstawia budowę mózgowia płazów. Odpowiedź uzasadnij, odnosząc się do aktywności tych zwierząt.

………………………………………………………………………………….

8.2. Wskaż, która część mózgowia zwierząt kręgowych zawiera ośrodki wzroku.

………………………………………………………………………………………..

8.3. Wymień gromadę kręgowców, u której po raz pierwszy pojawiła się kora nowa, będąca częścią kresomózgowia.

………………………………………………………………………………….

8.4. Z jakimi ważnymi umiejętnościami wiąże się jej rozwój u najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie gromad kręgowców?

………………………………………………………………………………..

8.5. Podwzgórze, przysadka, szyszynka to gruczoły dokrewne zlokalizowane w:

a. śródmózgowiu           b. międzymózgowiu               c. rdzeniu przedłużonym