Blog

Zagłodzić nowotwór

W leczeniu chorób nowotworowych może okazać się pomocna dieta niskowęglowodanowa. Okazało się, że komórki rakowe są uzależnione od glukozy i nie potrafią wykorzystać do wytwarzania energii ciał ketonowych, pochodzących z metabolizmu tłuszczów.

Temat bardzo ciekawy, warto zgłębić tę problematykę czytając artykuł „Wiedzy i życia” Tłusta dieta. Osoby zaciekawione tym zagadnieniem zapraszam do sali 104, „częstuję ” taką wiedzą (w domyśle: pożyczam artykuł do przeczytania).

Drodzy uczniowie!

Kilkoro Waszych koleżanek/kolegów przesłało do mnie streszczenia ciekawych artykułów, które zamieściłam w zakładce Klubu Miłośników Biologii na tej stronie, abyście i Wy mogli zgłębiać tajniki wiedzy biologicznej. Bardzo proszę o Wasze opinie na temat zawartych w streszczeniach informacji, co wydało Wam się najbardziej godne uwagi i dlaczego.

Zachęcam do aktywności! Przypominam, że za każdy krótki, ale treściwy komentarz można dostać plusika za aktywność na biologii. 🙂

Po wakacjach….

Rok szkolny już się rozpoczął, ale zapewne wielu z Was ma trudności z powrotem do szkolnej rzeczywistości. Wszyscy mamy żywe wspomnienia z wypoczynku zarówno w naszym kraju jak i w różnych częściach świata. Niektórzy z Was na pewno odwiedzili piękną, słoneczną Hiszpanię. W numerze z lutego 2021 WiŻ możecie się dowiedzieć co oznacza i skąd pochodzi nazwa tego kraju. Pewnie nikt by się nie spodziewał, że nazwę tę nadali temu krajowi Fenicjanie i oznacza ziemię góralków, niewielkich ssaków kopytnych, które dzisiaj zamieszkują Afrykę i Bliski Wschód. Fenicjanie, którzy docierali z terytorium dzisiejszego Libanu do Europy Południowej, gdzie prowadzili wymianę handlową, zauważyli na tych terenach zwierzęta przypominające dobrze im znane góralki, które nazywali szafanami. Jednak te pospolicie biegające ssaki były dzikimi królikami, których Fenicjanie nie znali. Fenickie słowo szafan oznaczające góralki, zostało przetłumaczone przez podbijających Europę Rzymian na łaciński odpowiednik Hispania. Na bazie rzymskiego słowa powstała potem nazwa Spain, po hiszpańsku – Espaňa i po polsku – Hiszpania.

Okazuje się, że góralki mogą być nosicielami leiszmaniozy – groźnej tropikalnej choroby pasożytniczej, wywoływanej przez protisty z rodzaju Leishmania, które są przenoszone z tych zwierząt na człowieka przez komary.

O tym przeczytacie w artykule o góralkach  pt: „Włochaci krewniacy słoni” w archiwalnym, lutowym numerze czasopisma z bieżącego roku.

Dostęp do literatury naukowej

Każdy z Was ma na wyciągnięcie ręki dostęp do najnowszych osiągnięć biologii i bez problemu może pogłębiać swoją wiedzę na dowolny temat, korzystając z bazy Pubmed

Wystarczy wejść w podany link oraz wpisać po angielsku wymyślone przez siebie hasło np: programmed cell death in plants, mitochondrial dysfunction, Alzheimer disease treatment, itd.

Zachęcam do częstego korzystania z zawartych w bazie artykułów i dzielenia się z nami na tym blogu efektami swoich poszukiwań, jeśli coś Was zainteresuje. Zachęcam gorąco!

Literatura po polsku

Dla zainteresowanych biologią, ale niekoniecznie w języku angielskim, polecam stronę czasopisma „Wiedza i Życie”

Znajdziemy tutaj informację o tym, jakie artykuły znajdują się w aktualnym numerze czasopisma, ale jest także dostęp do archiwum. Jeśli nie mamy wykupionej prenumeraty do elektronicznej wersji tego czasopisma, uzyskamy tylko wgląd do fragmentów niektórych artykułów.

Czasopismo w formie papierowej do wypożyczenia jest dostępne w naszej bibliotece, ja także służę pomocą.